"Stop cyberprzemocy" - spotkanie z funkcjonariuszami KPP w Busku-Zdroju - 14.03.2018r.

17 marca 2018

W dniu 14 marca 2018 roku, w ramach działań profilaktycznych, odbyło się spotkanie uczniów naszego Ośrodka z funkcjonariuszkami Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju: Panią Justyną Konopką oraz Panią Agnieszką Król-Kostrzewą. Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w Sieci.

Pani Justyna przybliżyła uczniom zjawisko cyberprzemocy. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie mamy kontroli nad ich rozpowszechnianiem. Prowadząca przypomniała podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Ostrzegała uczniów przed nieprzemyślanym udostępnianiem w Sieci swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwróciła szczególną uwagę na jeden z najpopularniejszych wśród młodzieży portali, jakim jest Facebook. Uświadomiła uczniom, że aktywność na portalach społecznościowych regulują określone zasady, m.in. nie można publikować zdjęć innej osoby bez jej zgody. Podkreśliła, że w Internecie nie ma anonimowości oraz zwróciła uwagę na fakt, że "nic w Internecie nie ginie". Pani Justyna zachęcała uczniów do tego, by w sytuacji doświadczania cyberprzemocy szukali wsparcia u dorosłych - porozmawiali z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą lub inną zaufaną osobą. Prowadząca wyjaśniła również uczniom, kim jest funkcjonariusz publiczny. Podkreśliła, że jest nim również nauczyciel oraz zwróciła uwagę na konsekwencje niewłaściwych zachowań względem takich osób. Podczas prelekcji uczniowie obejrzeli kilka krótkich filmów edukacyjnych, które poszerzyły omawianą tematykę.

Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Na zakończenie prelekcji uczniowie podziękowali przedstawicielkom KPP wręczając im samodzielnie wykonane upominki.

Wizyta funkcjonariuszek Policji z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat zagrożeń internetowych oraz odpowiedzialnego korzystania z portali społecznościowych.

Organizatorzy spotkania: Barbara Foryś, Dagmara Praszkiewicz, Arleta Sadło-Paterek, Justyna Smulczyńska.

Autor: Dagmara Praszkiewicz; Foto: Justyna Smulczyńska

• Powiększ zdjęcie Podziękowania