Na wystawie szopek krakowskich w Szańcu - 28.02.2019r.

4 marca 2019

Dnia 28 lutego uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej zwiedzili wystawę szopek krakowskich w Wiejskim Domu Kultury w Szańcu. Przedstawione eksponaty pochodziły ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i zostały przygotowane przez kustosza MHK panią Małgorzatę Niechaj – kierownika Działu Folkloru i Tradycji Krakowa.

Prezentacji szopek towarzyszyło oglądanie fotografii Krakowa i zdjęć historycznych z konkursów szopek. Uczniowie mogli zobaczyć również film zawierający wywiady z szopkarzami, pokaz tworzenia szopki oraz wyjątkowe jasełka w wykonaniu szopkarskiej rodziny Malików. Uczniowie dowiedzieli się, iż to w Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków – zrodził się fenomen szopki i nigdzie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Jezusa. Uczniowie w każdej z szopek mogli odnaleźć Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa, towarzyszących im aniołów, Trzech Króli, pasterzy i zwierząt. Zwiedzający mogli zauważyć, iż szopki krakowskie wyróżniają się architekturą zabytków Krakowa: wieżami wzorowanymi na wieży kościoła Mariackiego z koroną lub wieżach Katedry Wawelskiej czy Ratuszowej. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali szczegóły misternych budowli. Podziwiali kunszt artystów, ich zręczność i precyzję wykonania szopek. Zachwycali się różnorodnością barw i pomysłowością łączenia elementów.

Wszyscy wrócili zadowoleni z wycieczki, obdarzeni nową wiedzą i z planami wykonania własnej szopki w przyszłym roku.

Autor: Ewelina Wiśniewska; Foto: Ewelina Wiśniewska

• Powiększ zdjęcie wspólne zdjęcie