Tydzień wiedzy o autyzmie - 01-05.04.2019r.

9 kwietnia 2019

W kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W związku z tym świętem w dniach 01-05.04.2019r. w naszym Ośrodku odbył się już po raz kolejny "TYDZIEŃ WIEDZY O AUTYZMIE" pod hasłem "Na niebiesko dla autyzmu".

W czasie tego tygodnia uczniowie zdobywali wiedzę na temat autyzmu oraz "zaświecili się na niebiesko", czyli założyli niebieskie elementy ubioru w ramach łączności z osobami z autyzmem. Przygotowano dla nich szereg zajęć edukacyjnych, filmy, prezentacje oraz akcję informacyjną. Cała Szkoła została udekorowana na niebiesko przez uczniów. Na szkolnych korytarzach można było obejrzeć broszurki prezentujące informacje o funkcjonowaniu osób z autyzmem.

Uczniowie naszego Ośrodka wspólnie z wychowawcami klas przygotowywali plakaty o tematyce związanej z autyzmem. Już w pierwszy dzień naszego Tygodnia Wiedzy o Autyzmie uczniowie w ramach swoich klas wylosowali hasło do przygotowania plakatu, m.in.:

• ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO,
  • RÓŻNI, LECZ RÓWNIE WAŻNI,
  • OSWOIĆ AUTYZM, OSWOIĆ SPOŁECZEŃSTWO,
  • WKRĘĆ SIĘ W AUTYZM,
  • ZAUWAŻ AUTYZM,
  • AUTYZM - RAZEM, NIE OBOK,
  • KWIECIEŃ MIESIĄCEM AUTYZMU,
  • AUTYZM, TO ŚWIAT Z INNEJ PERSPEKTYWY.

W klasach odbyły się pogadanki, przeprowadzone przez wychowawców klas celem przybliżenia problemu zaburzenia jakim jest autyzm. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób osoby z autyzmem bawią się, porozumiewają z innymi oraz  jak odbierają świat poprzez zmysły. Wiedzę wyniesioną z zajęć uczniowie mogli wykorzystać podczas tworzenia plakatów.

W kolejnym dniu w godzinach popołudniowych miłym akcentem w ramach Tygodnia Wiedzy o Autyzmie było przygotowanie przez wychowanki Ośrodka pod kierunkiem pani psycholog Krzysztofy Nowak - niebieskich mufinek. Niebieskich, gdyż symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest właśnie kolor niebieski.

Kolejnym działaniem w naszym Tygodniu było spotkanie warsztatowe wszystkich uczniów w ramach którego odbyły się:

• Prezentacja plakatów do wylosowanego hasła przez poszczególne klasy, omówienie hasła plakatu odnoszącego się do tematyki autyzmu. Wykonane plakaty zostały zawieszone na terenie Ośrodka .
  • Wspólne oglądanie filmu wyjaśniającego czym jest autyzm "Dzieją się niezwykłe rzeczy".
  • Autystyczne puzzle – układanie puzzli z hasłami w spójny obraz.

Finałem obchodów Tygodnia Autyzmu był Marsz dla Autyzmu. Niebieski korowód - przemarsz z niebieskimi balonami, emblematami niebieskich żarówek, lampek wokół szkoły .

Tegoroczny "TYDZIEŃ WIEDZY O AUTYZMIE" pozwolił bliżej zapoznać się z istotą zaburzenia jakim jest autyzm. Nasi uczniowie dowiedzieli się o trudnościach doświadczanych przez osoby ze spektrum autyzmu, ale również zrozumieli, że mogą oni normalnie żyć, czuć się potrzebni w społeczeństwie. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie uczą się tolerancji, wzajemnej akceptacji wobec innych.

Organizatorzy akcji: Agnieszka Bucka, Anna Grosicka, Aleksandra Kłuskiewicz, Krzysztofa Nowak, Karolina Pasternak Anita Szczubiał, Irmina Szymczyk, , Iwona Wójcik.

Autor: Agnieszka Bucka; Foto: Agnieszka Bucka, Justyna Smulczyńska, Iwona Sobik

• Powiększ zdjęcie gazetka