Program edukacyjny dla uczniów gimnazjum pn. "Lubella inspiruje i edukuje" cz. III - 08.11.2016r.

8 listopada 2016

Dnia 8 listopada 2016 roku odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego: "Lubella inspiruje i edukuje". Uczniowie klasy I Gimnazjum: Iza, Patryk, Karol, Kacper i Maciej wspólnie ze swoją wychowawczynią przygotowali sałatkę na bazie makaronu świderki "Lubella" z pomidorem, ogórkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem oraz sosem majonezowym.

Poprzez udział w zajęciach, uczniowie uczą się nie tylko przygotowywać zdrowe i smaczne posiłki, ale także mają okazję doskonalić umiejętność pracy w grupie. Pomysłowość, rzetelność, dokładność i twórcze zaangażowanie uczniów są dla nich okazją do zdobycia nie tylko podstawowych umiejętności kulinarnych, ale też uczenia się funkcjonowania w grupie. Często zajęcia kulinarne wymagają podziału ról w czasie przygotowywania posiłków. Uczeń ma więc okazję współdziałać zgodnie z innymi, angażować się w miarę swoich możliwości, wspólnie pracować i osiągać sukcesy kulinarne. Dzięki tym zajęciom uczniowie się integrują, uczą współpracy, współdziałania. Wykonywanie prostych przepisów kulinarnych wymaga prostych umiejętności, ale przede wszystkim na początku zaznajomienia z podstawowym sprzętem kuchennym takim jak obsługa AGD itp.

Najwspanialszym momentem dla uczniów, zwieńczeniem zajęć jest radość i satysfakcja ze wspólnie przyrządzonych potraw czyli poczęstunku - efektu własnej pracy. Konsumpcja przygotowanych przez uczniów potraw jest doskonałą okazją do spożywania ich w dobrej i przyjemnej atmosferze. Dotyczy to chociażby odpowiedniego podania posiłku, nakrywania do stołu i kulturalnego spożywania przygotowanych posiłków, utrwalanie nawyku kulturalnego zachowania się przy stole.

Autor: Małgorzata Władna