Międzynarodowy projekt edukacyjny "Kreatywne prace plastyczne" - rok szkolny 2023-2024

22 czerwca 2024

"Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa".

Mary Lou Cook

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas II c, III b Szkoły Przysposabiającej do Pracy przystąpili do IV edycji Międzynarodowego projektu edukacyjnego "Kreatywne prace plastyczne" wspierającego rozwój kreatywności.

CELE PROJEKTU:
Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne.
* Poznanie i eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi.
Arteterapia rozwojowa oraz profilaktyka zdrowia psychicznego uczestników.
Inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży.
Czas trwania projektu: wrzesień 2023r. - maj 2024r.
Podczas realizacji projektu uczniowie mieli zapewnione:
1. Poczucie bezpieczeństwa i akceptacji,
2. Optymalna ilość czasu,
3. Dostęp do różnorodnych materiałów i narzędzi plastycznych
Projekt był realizowany na zajęciach kształtujących kreatywność. W każdym miesiącu należało wykonać jedno zadanie, spośród kilku proponowanych przez organizatora. Po wykonaniu zadania została zamieszczona notka ze zdjęciem gotowej pracy plastycznej w komentarzu pod banerem na dany miesiąc na Facebooku. Uczestnicy projektu przed przystąpieniem do wykonania zadania zostali zapoznani z techniką pracy, wprowadzeni w temat zajęć. Techniki pracy były dostosowane do możliwości i zainteresowań uczniów. Zajęcia przebiegały w miłej atmosfery. Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Podczas tworzenia prac uczestnicy eksperymentowali z materiałami i technikami plastycznymi. Uczestnicy projektu po wykonaniu wszystkich zadań otrzymali certyfikat uczestnictwa w projekcie. Udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Kreatywne prace plastyczne " z pewnością rozbudził zainteresowanie plastyką, zainicjował prawdziwe twórcze działania, pozwolił dostrzec wartości rozwojowe i terapeutyczną moc aktywności plastycznej.
Autor: Anna Wirecka; Foto: A. Wirecka