Działalność koła filmowego - grudzień 2020
Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, w bieżącym roku szkolnym w ramach koła filmowego zajmujemy się ekranizacjami lektur szkolnych dla szkoły podstawowej. W pierwszym półroczu były to: „Zemsta” w reż. A. Wajdy, „Kamienie na szaniec” w reż. R. Glińskiego, „Quo vadis” w reż. J. Kawalerowicza oraz „Opowieść wigilijna” w reż. R. Zemeckisa. Podczas każdego spotkania uczniowie uczestniczą w projekcji filmu oraz biorą udział w pogadankach i warsztatach, nawiązujących do treści danej ekranizacji.
We wrześniu, po projekcji filmu „Zemsta”, uczniowie zapoznali się z powiedzeniami z tejże lektury, które weszły na stałe do języka polskiego. Często nie mamy świadomości, iż sformułowania: „niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”, czy „jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi, luby” to słowa wypowiedziane przez bohaterów „Zemsty”. Uczniowie zapoznali się z kilkoma takimi powiedzeniami oraz wspólnie wyjaśnialiśmy ich znaczenie.
Październikowe spotkanie to projekcja „Kamieni na szaniec”, których wydarzenia rozgrywają się w czasie okupacji hitlerowskiej i opowiadają smutne historie nastolatków walczących w czasie II wojny światowej: Alka, Rudego i Zośki. Po projekcji filmu, uczniowie analizowali postawy głównych bohaterów wobec rzeczywistości okupacyjnej. Miłość i szacunek dla swojej ojczyzny oraz patriotyzm były tematem przewodnim dyskusji. W dalszej części warsztatów uczniowie wymienili wartości najważniejsze dla człowieka, mając świadomość istnienia wartości uniwersalnych. Celem warsztatów przeprowadzonych po projekcji filmu było również odpowiedzenie sobie na pytanie „Czy dziś mamy inne wartości niż bohaterowie powieści”?
W listopadzie miała miejsce projekcja filmu „Quo vadis”, ukazujący początki chrześcijaństwa. Podczas warsztatów, uczniowie zapisali swoje prawa oraz porównali je z prawami ludzi za czasów panowania Nerona. Dowiedzieli się również, czym jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka oraz do czego może doprowadzić brak praw człowieka lub ich nieprzestrzeganie.
Prezentując wielką literaturę na ekranie, uczniowie zapoznani zostali w grudniu z adaptacją „Opowieści wigilijnej”, której akcja toczy się w okresie Bożego Narodzenia, przedstawionego jako magiczny czas dobroci i cudów. Po projekcji filmu nastąpiła swobodna dyskusja na temat filmu oraz dzielenie się swoimi wrażeniami. Uczniowie przygotowali charakterystykę głównego bohatera Scrooge`a, z uwzględnieniem przemiany, jaka się w nim dokonała. Celem warsztatów było to, aby wszyscy zrozumieli, że magiczny czas świąt może wpłynąć na dalsze postępowanie człowieka.