Projekt edukacyjny „Chemia żywi, leczy i ubiera” - II półrocze roku szkolnego 2022-2023

28 czerwca 2023

W drugim półroczu bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy VII i VIII SPL brali udział w projekcie edukacyjnym pt. „Chemia nas żywi, leczy i ubiera”. Projekt realizowany był w trzech etapach.

W pierwszym etapie uczniowie ustalali, jakie związki chemiczne występują w naszym pożywieniu. Dzielili produkty spożywcze na białka, tłuszcze, sacharydy, witaminy, sole mineralne oraz wodę. Utrwalali wiedzę na temat zasad prawidłowego żywienia, wnioskując, że warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dostarczenie mu wraz z pokarmem odpowiedniej ilości składników odżywczych.

W drugim etapie sprawdzali, jakie związki chemiczne mogą być substancjami leczniczymi w popularnych lekach. Wyszukiwali nazw tych związków na opakowaniach i ulotkach leków oraz mieli okazję zauważyć, że nazwy tych związków są bardzo trudne, ale jako substancje lecznicze mają za zadanie modyfikować pracę organizmu, tak aby zapobiec chorobie lub ją wyleczyć.

W trzecim etapie projektu uczniowie ustalali jak podzielić włókna, z których wykonane są ubrania i jakie związki chemiczne mogą być ich składnikami. Czytali metki ubrań wyszukując nazw włókien, które są podstawową jednostką struktury wielu materiałów. Dzięki temu zadaniu uczniowie dowiedzieli się, że włókna mogą być naturalne (pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) oraz sztuczne czyli wytworzone przez człowieka.

Efektem projektu są trzy plakaty, które zostały zaprezentowane na podsumowaniu pracy w dniu 20.06.2023r. przed uczniami młodszych klas szkoły podstawowej.

Autor: Elżbieta Lotko-Pikul; Foto: E. Lotko-Pikul