Przysposobienie do pracy

12 maja 2016

Podczas zajęć z przysposobienia do pracy uczniowie są przygotowywani do nabycia umiejętności i czynności praktycznych niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie na miarę swoich możliwości.

W ramach tego przedmiotu uczniowie uczestniczą w zajęciach z następujących działów:

• gospodarstwo domowe,
  • rękodzielnictwo,
  • prace biurowe,
  • ogrodnictwo.

GOSPODARSTWO DOMOWE - na zajęciach młodzież uczy się organizować pracę w gospodarstwie domowym. Podczas ćwiczeń praktycznych uczniowie opanowują umiejętność wykonywania prac porządkowych, prania, prasowania, sporządzania i podawania prostych posiłków, jak również dokonywania zakupów. Doskonalą umiejętności bezpiecznego korzystania ze sprzętu elektrycznego. Uczniowie poznają narzędzia i przybory do szycia, uczą się szyć, przyszywać guziki, cerować, korzystając ze ściegów podstawowych i ozdobnych.

OGRODNICTWO - zajęcia te pozwalają opanować umiejętnośĆ pielęgnowania roślin oraz wykonywania prostych prac hodowlanych w warunkach domowych i ogrodowych. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela dbają o teren wokół Ośrodka.

RĘKODZIELNICTWO - odczas zajęć uczniowie kształcą umiejętnośĆ tworzenia i ozdabiania przedmiotów użytkowych przy użyciu różnorodnych technik plastycznych. Podczas zajęć uczą się splotów makramy, wykonywania upominków, stroików z użyciem różnych materiałów i mas plastycznych. Wykonują prace z papieroplastyki. Zdobywają umiejętności posługiwania się warsztatem tkackim, szydełkiem i drutami dziewiarskimi.

PRACE BIUROWE - uczniowie przygotowują się do wykonywania prostych prac biurowych, obsługi urządzeń i przyborów biurowych.

Zajęcia z przysposobienia do pracy odbywają się w estetycznie urządzonych i metodycznie wyposażonych klasach i pracowniach specjalistycznych. Uczniowie pracują w 6-8 osobowych grupach.

Autor: Arleta Paterek

• Powiększ zdjęcie Prace biurowe