Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 02.04.2020r.

2 kwietnia 2020

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Święto to ma zwiększyć wiedzę społeczeństwa odnośnie osób dotkniętych autyzmem. Chodzi o polepszenie ich warunków życia, opieki medycznej i zwiększenie tolerancji wobec osób z autyzmem. Autyzm to zaburzenie układu nerwowego, które prowadzi do odmiennego od typowego sposobu rozwoju człowieka. Objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania uczuć, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Autyzm może mieć różny stopień nasilenia. Niektóre osoby z autyzmem w ogóle nie nawiązują kontaktów z otoczeniem, nie mówią, ciągle powtarzają te same słowa bądź zachowania. Z kolei lekkie zaburzenie pozwala prowadzić normalne życie. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki terapii i opiece specjalistów można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Wczesne podjęcie działań terapeutycznych zwiększa szanse na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin. U niektórych osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu występuje zespół sawanta. Jest to stan, w którym niepełnosprawność intelektualna idzie w parze z wybitnym uzdolnieniem w danej dziedzinie.

W świat ludzi dotkniętych autyzmem może nas wszystkich wprowadzić krótki film pt. "Dziwne, niepojęte. Autystyczne dziecko" do odszukania na stronie youtube.com.  Film pomoże nam lepiej zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm. Mówi o zachowaniach dzieci z autyzmem, o tym co lubią, co im przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, czego się boją. Pozwoli nam sobie uświadomić, że pomimo trudności z którymi każdego dnia się borykają, posiadają również swoje mocne strony, które mogą bardzo często wykorzystać w nauce i zabawie.

Autyzm możemy poznać i lepiej zrozumieć dzięki bajce psychoterapeutycznej pt. "Kosmita" R. Jędrzejewska-Wróbel, adresowanej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dostępna jest na stronie: https://www.ingdzieciom.pl/_fileserver/item/1500929. "Kosmita" doskonale prezentuje objawy autyzmu, które wplecione w bajkową rzeczywistość, dają się łatwiej oswoić. Przedstawia historię Rodziny Państwa Jelonków, w której rodzi się chłopiec z autyzmem. Rodzina przyjmuje chłopca takiego, jaki jest - uczy się rozumienia go i bycia w relacji z nim. Bajka pozwoli nam poznać, zrozumieć i zaakceptować trudności z jakimi borykają się osoby z autyzmem. Pokazuje, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat.

W tym szczególnym dniu symbolem solidarności  z osobami ze spektrum autyzmu jest kolor  niebieski. To bardzo ważne, abyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech nasi koledzy i koleżanki dotknięci tą chorobą poczują się wyjątkowo, wiedząc, że niebieskie akcenty są specjalnie dla nich. Możemy "zaświecić niebieskie światło" poprzez wykonanie pracy plastycznej, bądź narysowanie  dłonią tulipana lub wykonanie z bibuły niebieskich kwiatów.

Autor: Opracowały: K. Nowak, I. Wójcik, A. Kłuskiewicz, A. Grosicka

• Powiększ zdjęcie autyzm