"Uczeń w świecie wartości" - Tydzień odpowiedzialności - styczeń 2020

9 lutego 2021

W dniach od 25 do 29 stycznia 2021 r. w ramach realizacji programu psychoedukacyjnego "Uczeń w świecie wartości" podejmowane były działania ukierunkowane na poznanie wartości jaką jest odpowiedzialność.

Tydzień Odpowiedzialności rozpoczął się rozdaniem plakietek oraz wykonaniem gazetki tematycznej przez uczniów. W kolejnych dniach uczniowie wypełniali karty pracy oraz wysłuchali bajki terapeutycznej o odpowiedzialności. Każda klasa otrzymała również kwiatka w doniczce. Zadaniem uczniów jest opieka nad nim, przyjęcie odpowiedzialności za jego wzrost i rozwój. Po trzech miesiącach koordynatorzy programu sprawdzą, jak z zadaniem poradziły sobie poszczególne klasy. Uczniowie klasy, która zwycięży zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami. Punkty te będą uwzględnione w wyłonieniu zwycięzcy na zakończenie realizacji programu. W minionym tygodniu wychowankowie grup wychowawczych obejrzeli film "Mój przyjaciel Smitty" – wzruszającą historię przyjaźni chłopca i psa, która skłania do refleksji nad odpowiedzialnością za swoje zachowanie. Uczniowie wszystkich typów szkół Ośrodka wzięli również udział w interaktywnej lekcji pn. "Jestem odpowiedzialny" zakończonej konkursem.

Dzięki podjętym działaniom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat wartości jaką jest odpowiedzialność. Dowiedzieli się m.in. co to znaczy być odpowiedzialnym, jakie są skutki braku odpowiedzialności oraz dlaczego ważne jest rzetelne wypełnianie swoich obowiązków. Realizowane działania miały również na celu uświadomienie uczniom, że odpowiedzialność to gotowość ponoszenia konsekwencji swoich wyborów i zachowań.

Organizatorzy: Aneta Poniewierska, Arleta Sadło-Paterek, Edyta Solarska, Dagmara Szcześniak.

Autor: Dagmara Szcześniak; Foto: D. Szcześniak